ONG Mare Nostrum Constanta angajeaza Responsabil Relatii Publice si Fundraising cu norma intreaga. Daca te intereseaza sau stii pe cineva interesat, ai mai jos toate detaliile necesare.

Descrierea postului:
Responsabilul PR si Fundraising va avea ca principala atributie elaborarea si implementarea unei strategii de relatii publice a organizatiei.

Atributii si Responsabilitati:
- face cunoscuta organizatia si realizarile ei comunitatii locale si publicului, in general;
- realizeaza o imagine unitara a organizatiei (elemente cheie pentru identitatea organizatiei, design, mesaje si slogan) si supervizeaza aplicarea acestei imagini in producerea materialelor promotionale ale organizatiei in campaniile publice Mare Nostrum;
- redacteaza comunicate de presa referitoare la cele mai importante evenimente/ activitati ale organizatiei;
- pregateste, impreuna cu alti membri/ persoane resursa implicate, conferinte de presa pentru informarea presei locale si nationale cu privire la concluziile/ rezultatele unor actiuni, studii, evaluari, proiecte;
- organizeaza si coordoneaza monitorizarea articolelor de presa si a aparitiilor Radio – TV, al caror subiect prezinta interes pentru organizatie;
- raspunde cererilor de informatii adresate de jurnalisti si alte persoane interesate, cu privire la actiunile/ evenimentele organizate de Mare Nostrum;
- contribuie la planificarea bugetului pentru activitati de imagine si se ocupa de atragerea resurselor (financiare, umane, informationale);
- initiaza si dezvolta activitatea de lobby/ parteneriat a organizatiei cu autoritatile locale, institutiile guvernamentale, sectorul privat, alte ONG-uri si grupuri de interes din zona costiera pentru sustinerea strategiei organizatiei si asigurarea succesului proiectelor sale;
- participa la activitatea de strangere de fonduri pentru sustinerea actiunilor organizatiei.

Calificari si abilitati necesare:
- studii superioare (de preferinta de profil, dar nu obligatoriu);
- experienta de lucru in domeniu constituie un avantaj (angajare sau voluntariat);
- abilitate de a organiza, planifica si implementa activitati adecvate pentru a promova obiectivele organizatiei;
- abilitate de a vorbi in public si de a comunica mesajul organizatiei;
- cunostinte operare pe calculator;
- nivel avansat de cunoastere a limbii engleze;
- abilitate de a desfasura mai multe activitati simultan si de a lucra atat in echipa, cat si independent.

Oferta (bonusuri, benficii):
Se ofera:
- salariu fix corespunzator experientei si pregatirii, plus bonusuri;
- angajare cu carte de munca;
- program de pregatire si integrare.

Persoanele interesate pot trimite scrisoare de intentie si CV (ambele sunt obligatorii), pana la data de 5 octombrie 2012, pe adresa de e-mail: event@marenostrum.ro, cu subiectul “Angajare Responsabil PR si Fundraising”. Doar persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Mare Nostrum este o organizatie neguvernamentala, nonprofit, care militeaza pentru protectia mediului Marii Negre si a zonei costiere romanesti. Mai multe detalii pe: www.marenostrum.ro.

***Valabil doar pentru persoanele cu domiciliul stabil in Constanta sau posibilitate de deplasare zilnica in oras.***